Organizatat e Shoqërisë Civile kthehen në faktor ndikues në jetën sociale dhe politike të vendit

Organizatat e Shoqërisë Civile në Shqipëri dëshmuan një rol të rëndësishëm në menaxhimin e krizave natyrore të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe pandemia e COVID-19. Teksa kontributet e tyre shtohen dita-ditës, ekspertët kërkojnë që të rritet ndërveprimi me institucionet dhe ato t’i implementojnë rekomandimet që marrin. Organizatat e Shoqërisë Civile në Shqipëri … Continued

Organizatat e Shoqërisë Civile: Të brishta financiarisht, por të motivuara

Raportet për Organizatat e Shoqërisë Civile në vend tregojnë rritje të numrit të tyre vit pas viti, por ato vijojnë të mbeten të brishta financiarisht. Megjithatë ato vazhdojnë të japin kontribut në përmirësimin e shoqërisë dhe institucioneve, teksa ekspertët bëjnë thirrje për mos ndikim politik ndaj këtij sektori. Në Shqipëri koncepti dhe ndërveprimi përmes Organizatave … Continued

Rikthimi i turistëve i gjen kalatë dhe parqet arkeologjike pa ciceronë

Në kalatë dhe parqet arkeologjike të vendit numri i vizitorëve është rritur ndjeshëm pas krizës që shkaktoi pandemia e COVID-19, por në përgjigjet e qytetarëve që ju përgjigjën një pyetësori online të Medias Amfora, identifikuan si problem edhe mungesën e ciceronëve në këto site të trashëgimisë kulturore. Berati dhe Gjirokastra, dy qytete të banuara që … Continued

Xhamia e Pazarit në Gjirokastër

Media Amfora i uron të gjithë besimtarëve myslimanë Gëzuar Fitër Bajramin! Lutemi për agjërim të pranuar për ata që sakrifikuan ushqimin dhe pijen përgjatë një muaji në shenjë adhurimi ndaj Zotit dhe urojmë për kujdes më të shtuar ndaj arkeologjisë dhe monumenteve të kulturës. _____ Xhamia e Pazarit në Gjirokastër E njohur edhe si “Xhamia … Continued

Vlora, qyteti ku pavarësia ka banesën e saj

Më 28 nëntor të vitit 1912 populli shqiptar i ardhur nga të gjitha viset shpalli pavarësinë e vendit. Ballkoni i vogël mblodhi tok baballarët e kombit me në krye Ismail Qemalin, që shpallën mëvetësinë nga Perandoria Osmane. Ndërtesa që sot gjendet në qytetin e Vlorës pranë Skelës gjatë vitit 1913 shërbeu si seli për qeverinë … Continued

Etja për thesar ka kthyer përmbys zonat arkeologjike, arrestimi i trafikantëve në Durrës sinjal pozitiv

BLOG/ Policia e Durrësit arrestoi 3 trafikantë të objekteve arkeologjike dhe konfiskoi një amforë dhe basoreliev, të cilësuara nga arkeologët se përfaqësojnë vlera të veçanta. “Piratët e thesareve” ndër vite kanë dëmtuar parqet dhe zonat arkeologjike në kërkim të sendeve me vlerë, teksa shumica e rasteve mbeten pa autor. Mëngjesin e së martës Policia e … Continued

Të rinjtë e Durrësit protestojnë kundër Shembjes së Teatrit Kombëtar dhe dëmtimit të arkeologjisë

FOTO-GALERI/ Pasditen e së mërkurës dhjetra të rinj protestuan në qytetin e Durrësit kundër kundër Shembjes së Teatrit Kombëtar dhe dëmtimit të arkeologjisë në qytetin bregdetar. Aktivistët e pajisur me maska dhe doreza protestuan duke ruajtur distancën me njëri-tjetrin dhe pa ngjyrime partiake. Organizimi tërhoqi vëmendjen e shumë qytetarëve që ju bashkuan në distancë protestës … Continued

Kinemaja verore ndez Amfiteatrin e Durrësit

Në qytetin e Durrësit çdo ditë të mërkure qytetarët mund të ndjekin kinemanë verore të ngritur në arenën e amfiteatrit antik. Pasardhësit e romakëve, Instituti Italian i Kulturës, në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës dhe bashkinë e qytetit, sjellin për herë të parë “Cine Club”. Filma të kinematografisë italiane, realizime të viteve … Continued

Ishulli i Sazanit, postblloku turistik i Vlorës

SHËNIME UDHËTIMI/ Qytetin e Vlorës e ka shoqëruar historikisht pamja me detin Jon që shtrihet përpara, duke u bashkuar me ujërat e Adriatikut dhe një gjuhëz tokësore në horizont, Gadishulli i Karaburunit, që duket sikur i është shkëputur një copë, për të formuar Ishullin e Sazanit. Me tu shkëputur nga kalata, anija i nënshtrohet rrymave … Continued