E shtruar me mozaik dhe me një varr monumental, veçantitë e Bazilikës së Shën Mëhilli...
Erjola Azizolli 26 October 2023

Bazilika e Shën Mëhillit gjendet në fshatin Arapaj të Durrësit dhe është më e madhja e zbuluar deri ...

“Guri i mistershëm i Përmetit”, shumë i ekspozuar dhe pak i eksploruar
Erjola Azizolli 29 September 2023

“Guri i Përmetit”, një monument Kulture i Kategorisë së Parë dhe njëkohësisht Monument Natyre, "mban...

Butrinti, “parajsa arkeologjike dhe mjedisore” e Shqipërisë
Butrinti, “parajsa arkeologjike dhe mjedisore” e Shqipërisë
Redaksia - Amfora.al 19 September 2023

Parku Kombëtar i Butrintit gjendet midis ujërave të liqenit dhe të Detit Jon, duke gërshetuar një peizazh mbresëlënës. Rrënojat arkeologjike dhe monumentet ofrojnë dëshmi të zhvillimit të qyetit nga antikiteti deri në mesjetë, mishëruar në teatrin antik, bazilikën, mozaikët, portat antike dhe kullën veneciane.

Lexo Artikullin
“Kalaja kurorë e dashurisë”, dominuese e një prej ishujve të Detit Jon
“Kalaja kurorë e dashurisë”, dominuese e një prej ishujve të Detit Jon
Redaksia - Amfora.al 31 August 2023

E ngritur mbi një ishull jo shumë larg bregut, Kalaja e Porto-Palermos u ndërtua nga Ali Pasha në fillimin e shekullit XIX. Legjenda tregon se ajo ishte një dhuratë për gruan e tij të preferuar, Vasiliqinë dhe u kthye në simbol të dashurisë së tyre.

Lexo Artikullin
Nuk ka postime Te gjitha te shfaqura

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home3/nwmcvqij/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109