Kullat në Dibër tërheqin turistët, por jo investimet shtetërore

Buzë një kodre në fshatin Dushaj të Bulqizës është ngritur prej dekadash një kullë tre katëshe. Me r...

Amfiteatri i Durrësit, monumenti antik pret zbulimin e plotë
Redaksia - Amfora.al 30 Prill 2021

Amfiteatri i Durrësit doli në dritë pjesë-pjesë në vitin 1966. Arkeologu Vangjel Toçi mundi të zbulo...

Të rinjtë e Durrësit protestojnë kundër Shembjes së Teatrit Kombëtar dhe dëmtimit të arkeo...
Të rinjtë e Durrësit protestojnë kundër Shembjes së Teatrit Kombëtar dhe dëmtimit të arkeo...
Geri Emiri 21 Maj 2020

FOTO-GALERI/ Pasditen e së mërkurës dhjetra të rinj protestuan në qytetin e Durrësit kundër kundër Shembjes së Teatrit Kombëtar dhe dëmtimit të arkeologjisë në qytetin bregdetar. Aktivistët e pajisur me maska dhe doreza protestuan duke ruajtur distancën me njëri-tjetrin dhe pa ngjyrime partiake. Organizimi tërhoqi vëmendjen...

Lexo Artikullin
Kinemaja verore ndez Amfiteatrin e Durrësit
Kinemaja verore ndez Amfiteatrin e Durrësit
Geri Emiri 6 August 2019

Në qytetin e Durrësit çdo ditë të mërkure qytetarët mund të ndjekin kinemanë verore të ngritur në arenën e amfiteatrit antik. Pasardhësit e romakëve, Instituti Italian i Kulturës, në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare Durrës dhe bashkinë e qytetit, sjellin për herë të parë “Cine Club”. Film...

Lexo Artikullin
Mozaiku i Tiranës, “thesari” arkeologjik i kryeqytetit
Mozaiku i Tiranës, “thesari” arkeologjik i kryeqytetit
Geri Emiri 13 Prill 2019

Në kryeqytetin e Shqipërisë mund të gjesh mozaikë dhe objekte arkeologjike me vlera të jashtëzakonshme, të tillë si mozaiku “Bukuroshja e Durrësit”, që gjendet i ekspozuar në pavijonet e Muzeut Historik Kombëtar, por Tirana ka edhe një mozaik të zbuluar në territorin e saj. Gjatë punimeve për ndërtimin e një godine banimi n...

Lexo Artikullin
Nuk ka postime Te gjitha te shfaqura

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home3/nwmcvqij/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109