Romani mesjetar i Florimontit

“Kultura në 1 minutë”/ Episodi 12 Eposi i Romanit të Florimontit u shkruajt në epokën e poemave epike dhe romaneve kalorësiake. Shkrimtari francez, Aimon de Varenes, shkroi në vitin 1188 njё nga veprat mё tё njohura dhe tё lexuara tё Periudhёs sё Mesjetёs, titulluar “Romani i Florimontit”. Poema rrëfen jetёn dhe bёmat e Florimontit, djalit … Continued

Strategu që ringriti Durrësin në errësirën mesjetare

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 10 Mesjeta e Hershme nuk ishte një periudhë e mirë për asnjë qytet europian, përfshirë edhe Durrësin. Ato ishin përballur me pasojat shkatërrimtare të dyndjeve të disa popujve në Ballkan. Durrësi ishte kthyer në një qytet të thjeshtë, por gjithçka ndryshoi pasi longobardët pushtuan Ravenën dhe bizantinët u detyruan … Continued

Zotërimi i Durrësit nga Mbretëresha Teuta, vetëm një legjendë

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 9 Imazhin e Mbretëreshës Teuta e keni parë shpesh të lidhur me qytetin e Durrësit, por historia dëshmon se ajo nuk mundi të kishte një lidhje reale me qytetin, për sa kohë nuk mundi ta zotëronte atë. Ajo ishte gruaja e dytë e mbretit Agron dhe nisi sundimin pas … Continued

“Refrigerium”, zbulohet për herë të parë riti i veçantë i varrimit

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 8 Gjatë gërmimeve të realizuara në muajt shtator-tetor 2021 nga arkeologët u arrit të zbulohet një rit varrimi shumë i veçantë dhe që haset për herë të parë në territorin e Durrësit. Ai mendohet se është i pari i këtij lloji edhe në territorin e Shqipërisë. Refrigeriumi ishte një … Continued

Nova Roma

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 6 Durrësi “për pak” u shpall kryeqyteti i Perandorisë Bizantine. Disa shkrime mesjetare të cilat datojnë mes shekullit të 14-të dhe 16-të raportojnë për dëshirën e perandorit Kostandini i Madh, që kryeqytetin e Perandorisë Romake ta transferonte nga Roma në Dyrrah. Sipas disa pelegrinëve të periudhës së mesjetës Kostandini … Continued

Çezari dhe Pompeu, përballja që ndryshoi botën antike – Pj. 2

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 5 – PJESA E DYTË Në serinë e kaluar trajtuam nisjen e përballjes epike midis Çezarit dhe Pompeut, në vitin 48 të Erës Sonë. Senati i Romës i kërkoi Çezarit tё kthehej nё kryeqytet pa legjionet e tij dhe tё linte komandёn e ushtrisё, por ai nuk ju bind … Continued

Çezari dhe Pompeu, përballja që ndryshoi botën antike – Pj. 1

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 5 – PJESA E PARË Çezarin dhe Pompeun e ndau historia, por i bashkuan emrat e rrugëve moderne të Durrësit! Në vitin 48 para Erës Sonë, nga Janari në muajin Korrik sytë e Perandorisë Romake ishin në Durrës, aty ku po përballeshin gjeneralët e saj legjendar, të cilët kishin … Continued

Aretesi i Dyrrahut, filozofi i cituar përkrah Aristotelit dhe Heraklitit

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 4 Në Durrësin antik janë spikatur personalitetet të shquara, si filozof, historian apo mjek. Aretesi i Dyrrahut ishte një historian, astronom dhe filozof që duhej tё gёzonte njё reputacion shumё pozitiv ndёr inteletualёt e kohёs, pёrderisa citohet nё mesin e figurave tё tilla, si Aristarku i Samos, Aristoteli dhe … Continued

Durrësi, qyteti që përzuri oligarkët me luftë

“Kultura në 1 minutë” / Episodi 3 20 shekuj më parë, në Durrësin antik shpёrtheu lufta civile midis aristokracisё dhe qytetarёve, qё ndiheshin tё shtypur nga elita e oligarkёve. Banorët arritën t’i dёbonin oligarkёt, tё cilёt gjetёn strehim pranё fisit ilir tё taulantёve. Konflikti u zgjerua më tej kur të dyja palët thirrën në ndihmë … Continued


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home3/nwmcvqij/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109