Manastiri i “Shën Kozmait” në Fier, kujtimi i shenjtorit që u sakrifikua aty
Redaksia - Amfora.al 15 Shkurt 2024

Midis dy kishave, objekteve arkeologjike të ekpozuara në oborr, ngrihet Manastiri i Shën Kozmait, në...

Manastiri i 40 Shenjtorëve, monumenti me arkitekturë unike në Shqipëri   
Redaksia - Amfora.al 24 Janar 2024

Një manastir që përkujton 40 shenjtorë përshkruhet si një pikë e rëndësishme pelegrinazhi përgjatë h...

Metamorfoza e kalasë mesjetare të Peqinit
Metamorfoza e kalasë mesjetare të Peqinit
Redaksia - Amfora.al 19 Janar 2024

Një kala mesjetare gjendet pranë qendrës së qytetit modern të Peqinit, në Shqipërinë e Mesme. Mendohet se u ndërtua në shekullin XV dhe përgjatë viteve ka pasur të paktën 4 faza ndërhyrjesh që e kanë transformuar fortifikimin.

Lexo Artikullin
Kulla e Mic Sokolit, simbol i luftëtarit që i vuri gjoksin topit armik
Kulla e Mic Sokolit, simbol i luftëtarit që i vuri gjoksin topit armik
Redaksia - Amfora.al 23 December 2023

Figura e një luftëtari malësor që i del përpara grykës së një topi osman është fiksuar në memorien e kombit shqiptar, si një nga momentet kulminante të qendresës sonë për pavarësi. Kulla e Mic Sokolit ku ai u lind, gjendet në fshatin Bujan të Tropojës.

Lexo Artikullin
Kështjella e Hotit, dominuese e rrugës kufitare me Malin e Zi
Kështjella e Hotit, dominuese e rrugës kufitare me Malin e Zi
Redaksia - Amfora.al 18 December 2023

Pranë kufirit të Shqipërisë me Malin e Zi, në Hanin e Hotit, ngrihet një kështjellë nga e cila ka fushëpamje të gjerë. Ajo mendohet se daton nga shekulli VI i Erës Sonë dhe është ndërtuar në kodrën mbi skajin më jugor të Liqenit të Shkodrës.

Lexo Artikullin
Nuk ka postime Te gjitha te shfaqura

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home3/nwmcvqij/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109